Fortsæt til indhold

Rektor på udkig efter talenter

Rektor for Designskolen Kolding er med i juryen for Danmarks designpris, Danish Design Award.

Arkiv
Arkiv

Elsebeth Gerner Nielsen, rektor for Designskolen Kolding, er en af de 17 dommere, der skal bedømme de indsendte løsninger i Danmarks nye designpris; Danish Design Award. Det informerer Designskolen Kolding om i en pressemeddelelse.
"Vi glæder os over at kunne præsentere en jury, hvis medlemmer tilsammen har solid virksomhedserfaring og designkompetencer, der matcher prisens kategorier og bedømmelseskriterier. Danish Design Award skal vise værdien og effekten af design i Danmark i dag og stimulere brugen af design i virksomheder og samfund. Så meget desto mere tilfredsstillende, er det, at vi på tværs af juryen har en god bredde på tværs af forskellige typer designfagligheder, uddannelser, fonde og erhvervsliv, siger juryformand hos Danish Design Award, Jesper von Wieding.
Hvert jurymedlem har samtidig påtaget sig ambassadørskab for én af de 11 kategorier og tre særpriser, som i særlig grad ligger i forlængelse af deres faglighed og virke. Helt oplagt skal Elsebeth Gerner Nielsen agere ambassadør for særprisen Young Talent.