Fortsæt til indhold

Elever kan designe nye svømmefaciliteter

Arkiv
Arkiv

Kolding Kommunes sidste to skolebade er i så dårlig forfatning, at de står over for en kraftig renovering eller lukning indenfor de kommende år, informerer Kolding Kommune i en pressemeddelelse.
Derfor er der i Kolding Kommune igangsat en skolekonkurrence og en efterfølgende workshop onsdag den 9. marts. Alle klasser på alle kommunens uddannelsesinstitutioner inviteres til at deltage i en konkurrence, hvor eleverne kan komme med deres bud på, hvad gode rammer til skolesvømning skal indeholde.

Rammer for konkurrencen

Et nyt svømmebad kan frigive mere plads til den offentlige svømning i de eksisterende faciliteter. Det nye bad, som eleverne bud skal centrere sig om, skal primært dække skolesvømning, foreningssvømning og genoptræning i varmt vand.
For at deltage i konkurrencen skal eleverne udarbejde en planche i A1 format efter egen fri fantasi, der indeholder et bud på, hvad der skal være i det nye svømmebad for at gøre skolesvømningen optimal. Det kan være alt lige fra gode ideer til omklædningsrummets indretning til sjove gadgets i vandet, der kan gøre det lettere og sjovere at lære at svømme.
Udvalgte projekter vil få besøg af Kolding Kommunes kommunikationsafdeling, der vil lave en lille film om klassens bud på fremtidens svømmefacilitet. De udvalgte film eller dele heraf vil blive brugt til en stor workshop onsdag den 9. marts i Sydbank Arena.

Hver klasse kan komme med et bidrag i A1 format, som skal afleveres på Børne- og Uddannelsesforvaltningen, Ålegården 1, senest fredag den 12. februar 2016 klokken 12.00. Skolens navn og klasse skal fremgå af planchen. Vinderen af konkurrencen vil blive offentliggjort senest i starten af marts, hvorefter de får en bustur for hele klassen i badeland inklusiv frokost.