Søren Godskesen ny mand hos konkurrenterne
Den tidligere sportschef i Marienlyst er ny mand i den sportslige ledelse i Næsby
Næsby Boldklub har i dag præsenteret Søren Godskesen som ny mand i den sportslige ledelse, og han starter allerede i jobbet torsdag morgen.
Godskesen forlod før årsskiftet jobbet som sportschef i boldklubben Marienlyst, som han var hos i godt otte år.
Nu skal han være med til at hjælpe konkurrenterne på den anden side af Odins Bro som en del af klubbens sportslige ledelse, der også tæller cheftræner og talentansvarlig Sebastian Brydegaard og sportschef Simon Stasiak.
”Jeg er rigtig glad for at få muligheden for at komme til en klub som Næsby, som har været en del af divisionsfodbolden i en årrække. Klubben har en fantastisk god organisation, der er et utroligt stærkt ungdomsarbejde, og der er en stærk opbakning fra lokalområdet. Jeg kender klubben og i særdeleshed Sebastian Brydegaard og Simon Stasiak rigtig godt i forvejen, og jeg glæder mig utroligt meget til at komme i gang, samt til at lære trænere, ledere og spillere bedre at kende,” udtaler Søren Godskesen i en pressemeddelelse.
Simon Stasiak forklarer til Lokalavisen Odense, at man blandt andet har hentet den rutinerede leder ind, for at have ekstra kræfter til at imødekomme de mange arbejdsopgaver, der er i klubben.
"Det job, jeg laver, kræver reelt set, at man arbejder fuldtid, fordi der er mange ting så som kontakt med sponsorer, scouting af spillere og en generel opfølgning på ting, der skal tages hånd om. Den eneste, der er i klubben på fuldtid er Sebastian Brydegaard, så vi har gjort det her for at optimere setuppet omkring vores elitearbejde og seniorer. Nu har vi seks øjne på, og så kan vi helt naturligt nå nogle flere ting," siger Simon Stasiak, der glæder sig til, at få en mand ind, der har masser af erfaring:
”Søren Godskesen har været en central skikkelse i den udvikling, som Marienlyst har gennemgået i de seneste år og har efterhånden oparbejdet et indgående kendskab til divisionsfodbolden såvel organisatorisk som sportsligt. Søren og jeg har haft et tæt samarbejde de seneste år, og derfor er jeg meget tilfreds med, at han har lyst til at blive en del af fremtidens Næsby."