Frydenhøjskolen løber for børn med kræft
Mere end 50.000 skoleelever er med, når Team Rynkeby Skoleløbet afvikles fredagen før påskeferien. Heriblandt 65 elever fra Frydenhøjskolen
Frydenhøjskolen er én af de 156 skoler, som indtil videre har tilmeldt sig Team Rynkeby Skoleløbet, der kombinerer det klassiske motionsløb med en indsamling til børn med kræft. Skolen deltager med 65 elever, og det er eleverne selv, der skal være med til at rejse penge til Børnecancerfonden, fortæller Lasse Colding, lærer på Frydenhøjskolen. - Inden løbet indgår skal eleverne forsøge at indgå mikrosponsorater med familie og venner. Sponsoraternes størrelse afhænger af, hvor langt eleverne løber på selve dagen, siger Lasse og fortsætter: - Med mere end 50.000 skoleelever fra hele landet, så skal der ikke samles mange penge ind per elev, for at vi kan være med til at gøre en reel forskel for Børnecancerfonden. Den fællesskabsfølelse det medfører, vil vi gerne give eleverne, siger Lasse.
Dybt imponeret over opbakning
Det er blot anden gang, at Team Rynkeby Skoleløbet bliver afviklet – sidste år deltog 34.000 elever fordelt på 100 skoler, så Team Rynkeby kan allerede nu konstatere en fremgang på mere end 50 procent. Og opbakningen gør indtryk på Marianne Nielsen, direktør i Børnecancerfonden. - Det betyder utroligt meget for de familier, som det hele handler om, at så mange børn står sammen om at gøre en forskel for børn med kræft. Sidste år havde jeg selv fornøjelsen af at være ude på flere skoler før, under og efter løbet, og jeg er meget rørt over eleverne og skolernes engagement, siger Marianne Nielsen. Det er gratis for skolerne at deltage i Team Rynkeby Skoleløbet, og alle indsamlede midler går ubeskåret til Børnecancerfonden.