Fortsæt til indhold

Råb, en lussing og urin

Arkiv
Af Jacob Hove

I weekenden er der blevet begået flere ulovligheder i nattelivet.
Lørdag omkring kl. 00.40 blev en 28-årig mand anholdt, fordi han stod og råbte i en opgang i Ågade. Han var fuld og muligvis påvirket af euforiserende stoffer og blev derfor taget med på stationen for at sove rusen ud.
Vejle Lokalpoliti har også haft travlt på Dæmningen. Her blev en 21-årig mand sigtet og tildelt en bøde, fordi han råbte efter politiet. Det skete natten til lørdag kl. 01.14.
Natten til søndag omkring kl. 03.50 blev en kvinde sigtet for uorden, fordi hun tildelte en ung mand en lussing foran Royal Pitabar.
Endelig er to personer blevet sigtet for at tisse på gaden. Den ene en mand på 27 år, der urinerede på facaden ved Fitness World natten til søndag omkring kl. 5.11. Den anden en 40-årig mand omkring kl. 5.27 natten til søndag foran restaurant Soup.