Kvindelig bordelansat overfaldet og truet med kniv
Fyns Politi søger vidner, der har set fire suspekte mænd
Sent tirsdag aften blev en kvindelig medarbejder på et bordel på Vestergade i indre Odense overfaldet.
Det skriver Fyens.dk.
Den 36-årige kvinde blev opsøgt af fire mænd, som var af somalisk udseende.
De forsøgte at få hende til at udlevere penge ved at tage kvælertag på hende og true hende med kniv.
Heldigvis formåede hun at stikke af fra de fire truende mænd.
"Hun fik vristet sig fri og stak af ud ad bagdøren, og så ringede hun til os," fortæller vagtchef hos Fyns Politi Hans Jørgen Larsen til Fyens.dk.
Politiet fik opkaldet fra den 36-årige kvinde klokken 23.36, og ankom til stedet blot seks minutter senere.
På det tidspunkt var mændene dog over alle bjerge, og derfor hører Fyns Politi gerne fra eventuelle vidner, der kan bidrage med at finde frem til mændene.
To af de fire mænd var almindelige af bygning, og de to andre var kraftige. Nogle var muligvis iført noget træningstøj, oplyser Fyns Politi.
Ved du noget, kan Fyns Politi kontaktes på telefonnummer 114.