Fortsæt til indhold

Orienteringsløbere orienterede sig i natten

Arkiv
Arkiv

Orienteringsklubben OK Syd havde ansvar for at afvikle årets sønderjyske mesterskaber i natorienteringsløb.

Det foregik i Hjelm Skov i Aabenraa med start i kanten af skoven og mål ved stadionbygningen. Og det var løbere fra Sønderborg og Haderslev som satte sig på medaljerne.

Der er altid en ventetid mens man venter på de sidste løbere og dermed resultatlisten. Ventetiden bliver brugt til eftersnak - evaluering - over en hyggelig kop kaffe med drømmekage. Stadions mødelokale var dog for lille til de knap 30 løbere, så gangen måtte tages i brug.

"Eftersnakken er meget vigtig for orienteringsløbere, for det er under eftersnakken med klubkammerater på samme bane man lærer af sine gode og dårlige beslutninger omkring sit vejvalg under løbet," siger Finn Hove fra OK Syds stævneledelse.