Fona i Esbjerg lukker
Der var glæde at spore i Esbjerg og omegn tilbage i februar. For selv om det var trist, at mange Fona butikker måtte lukke på grund af elektronikkædens økonomiske problemer, så overlevede Esbjerg butikken. Men nu er det også slut for den.
Fona lukker nemlig yderligere 17 butikker, og dermed er det kun otte butikker, som ikke får dødsstødet af kuratorerne bag den betalingsstandsning, som elektronikkæden har været i siden februar.
Fona skal nemlig barberes mere ned end først antaget, og derfor står yderligere 280 medarbejdere også til at miste deres job. Det oplyser kuratorerne bag betalingsstandsningen i en pressemeddelelse.
Det bliver dog understreget i meddelelsen, at der ikke er tale om en endelig løsning.
"Men vi anser denne løsning for den aktuelt mest sandsynlige. Og derfor opsiges alle de medarbejdere, der ikke er knyttet til denne løsning. Måtte det vise sig muligt at drive flere butikker, vil opsigelser kunne trækkes tilbage," skriver rekonstruktører Pernille Bigaard og Ole Borch i pressemeddelelsen.
I første omgang lød det, at 25 butikker af de oprindelige 56 ville lukke. Men nu er der altså kun otte butikker tilbage i kæden.
"Denne plan havde imidlertid nogle forudsætninger, som det i løbet af marts 2016 har vist sig ikke kunne opfyldes," skriver advokaterne, der står for rekonstruktionen, i en pressemeddelelse.
Fona gik 1. februar i betalingsstandsning, da selskabet var løbet tør for penge. Det skete oven på en julesæson, der var gået væsentligt dårligere end forventet. Ydermere oplever kæden en intens priskrig med nye aktører i markedet som Power og Elgiganten.