Støj fra kælderen vækkede beboer
Påsken sluttede med flere indbrud
Påsken er et slaraffenland for indbrudstyve. Tirsdag morgen kan politiet i Esbjerg berette om tre indbrud.
De to er sket natten til tirsdag i henholdsvis Exnersgade og på Grundtvigs Allé. Sidstnævnte sted hørte en beboer støj fra kælderen kort efter kl. 04.00. Efterfølgende kunne det konstateres, at der netop havde været en ubuden gæst på besøg. Politiet kan endnu ikke oplyse om tyvens eventuelle udbytte.
I Exnersgade er indbruddet sket i kælderrum i løbet af natten. Her er forsvundet et 32 tommer stort faldskærmstv af mærket Philips, en pc skærm, to fiskestænger og en del andet fiskeudstyr.
På Nordskrænten er der i løbet af påsken også sket et indbrud i fritidshus. Her har en tyv været på "besøg" mellem den 22. og den 28. marts, hvor vedkommende har opbrudt en hængelås i en dør.
Her blev udbyttet et 47 tommer Philips tv, fire flasker spiritus, arbejdstøj og andre småting.