Fortsæt til indhold

Få testet dit syn i Synoptik i Hvidovre

- synsekspert gæster nemlig Synoptik

Arkiv
Arkiv

Vejen til et godt syn starter med en synstest og en professionel vurdering. Det er en af de grundlæggende tanker i Synoptik. Butikschef Julie Rudsted håber derfor, at mange vil gribe muligheden for hurtigt, effektivt og ikke mindst gratis at få tjekket synet, når synsekspert Christina Søndergård fra tirsdag den 5. april til torsdag den 7. april gæster Synoptik på Hvidovrevej.

Få syn for sagen

Synoptik på Hvidovrevej får besøg af endnu en synsekspert, og butikschef Julie Rudsted håber, at ekspertbesøget kan give det sidste skub til nogle af dem, som godt ved, at de burde aflægge optikeren et besøg og få tjekket op på synet. - Vores øjne forandrer sig hele livet, men det sker typisk så langsomt, at man ikke bemærker det. Derfor er det en god idé at få tjekket synet med 2-3 års mellemrum. Det er lidt på samme måde som med en bil: Den får vi også set efter i sømmene med jævne mellemrum, og tilsvarende er det også en god idé at få ’synet’ sit syn, siger Julie Rudsted, butikschef hos Synoptik på Hvidovrevej. Et synstjek tager typisk 5-10 minutter, og hos Synoptik er det ikke nødvendigt at bestille tid i forvejen.

Spar momsen

Hvis det viser sig, at nye briller eller en justering af de nuværende er på sin plads, så er der samtidig mulighed for at gøre en god handel. Frem til den 23. april kan du nemlig spare momsen på alle briller hos Synoptik.