Lokale regionsrødder ærgrer sig over tab af skadeklinik
Til gengæld er der mulighed for et lokalt sundhedshus, lyder det fra Bente Gertz (S) og Peder Hvejsel (V)
Farvel til skadeklinikken i Fredericia, som også mister ambulancelægen. Det er nogle af konsekvenserne af regionsrådets budgetforlig, der blev indgået i går.
Men forliget er ikke kun skidt for Fredericia, forsikrer de to lokale reghonsrådsmedlemmer, Bente Gertz (S) og Peder Hvejsel (V).
Forliget betyder at, ambulancer i Fredericia og Middelfart bemandes med paramedicinere ambulancerne. Paramedicinere er ikke læger, men er uddannet til at udføre læge-lignende opgaver under vejledning af en læge.
"Vi arbejdede egentlig for at bevare ambulancelægefunktionen med Mogens Zarling i Fredericia, men han valgte selv at gå på pension, og da der ikke var andre læger, der ville overtage, hvilket der heller ikke har været i Vejle, vil ambulanceberedskabet i stedet for blive udvidet med paramedicinere. En god løsning, som også blev anbefalet af Mogens Zarling," lyder det i en fælles pressemeddelelse fra Bente Gertz og Peder Hvejsel.
Får Fredericia en sundhedshus, når sygehuset lukker?
Når skadeklinikken og senere resten af Fredericia Sygehus lukker, bør et nyt tilbud træde i stedet, mener mange lokale kræfter. Og den mulighed er der stadig, understreger Bente Gertz og Peder Hvejsel efter budgetforliget.
"Fredericia Kommune får tilsagn om, at Regionen er positiv overfor at medvirke til etablering af et sundhedshus, hvilket der derfor skal forhandles om i nærmeste fremtid, idet forligspartierne i høringsprocessen har noteret sig den interesse, der har været vist fra Fredericia kommune i at etablere et sundhedscenter i det nuværende Fredericia Sygehus," skriver de to.
"Forligspartierne er indstillede på, at der i den forbindelse ses konstruktivt på hvilke regionale funktioner, herunder jordemoderfunktion, lægevagt og psykiatrifunktioner, der i givet fald kan placeres i sundhedscentret. For så vidt angår blodprøvetagning og røntgen til borgere bosat i Fredericia forudsætter forligspartierne at disse får mulighed for at kunne blive betjent via sygehusfunktionerne i Middelfart. Ligeledes forventes, at blodprøvetagning i vid udstrækning kan ske lokalt i lægepraksis. Vi havde gerne set blodprøverne varetaget i Fredericia på et kommende sundhedshus," skriver de.
Ubehageligt at spare
Bente Gertz og Peder Hvejsel er ikke begejstrede for at svinge sparekniven
"Sparerunder er aldrig rare, og det har denne runde heller ikke været. Som lokalt regionsrådsmedlem vil man selvfølgelig altid gerne prøve at sikre at besparelser går ens eget område forbi. Men det vil alle jo, så derfor kan der ikke laves aftaler på den måde. Vi har derfor også været nødt til at se på helheden, og i det perspektiv synes vi, at resultatet kan forsvares også set med Fredericianske øjne," skriver de i deres fælles meddelelse.