Elever i konkurrence om entreprenørskab
Fynske skoleelever skal pitche kreative ideer for dommere
Rådhuset i Odense kommer til at summe af energi og boble med idéer, når finalisterne i NextLevel mødes til Danmarksmesterskabet i entreprenørskab for grundskoleelever den 7. april.
Næsten 900 elever fra 8.-10. klasse har i løbet af året arbejdet med entreprenørskab og innovation i skolen som en del af undervisningsforløbet NextLevel. Nu har 20 elevhold kvalificeret sig til landsfinalen, hvor Danmarks mest idérige skoleelever skal findes.
Vanen tro står Fyn stærkt, når Danmarksmesterskabet i idéer for skoleelever skal afgøres. Hele 10 fynske hold har kvalificeret sig, og de fynske efterskoler har især mange hold med.
Vesterdal Efterskole står stærkest med seks hold elever i finalen, mens Sct. Hans Skole har tre hold elever med og Ryslinge Efterskole stiller med et hold. Idéerne spænder vidt – lige fra en selvrensende tagrende til udnyttelse af spildmaling eller aktiv hjælp til ensomme ældre.
Til Danmarksmesterskabet skal deltagerne pitche deres kreative idéer over for en række dommere, og det er vigtigt, at idéen skaber værdi for andre mennesker. De unge dyster i fire kategorier: Bevægelse, Viden & Verden, Velfærd & Samfund og Sprog & Kultur. Der kåres en vinder inden for hvert spor, samt en samlet vinder af hele Danmarksmesterskabet.
Fonden for Entreprenørskab står bag NextLevel og DM i Entreprenørskab med støtte fra Odense & Co. Ud over æren får vinderne i hvert af de fire spor 5000 kroner til klassekassen og den samlede vinder får derudover også 5000 kr. ekstra til en oplevelse for hele klassen.