Fortsæt til indhold

Tabte nøgle og fik besøg af en tyv

Hvis tyven har en nøgle, dækker forsikringen ikke

Arkiv
Peter Friis Autzen

En kvinde fra Ydunsvej i Fredericia havde tidligere på ugen uønsket besøg, da en tyv stak af med hendes tv og computer. Men tyven brød ikke ind: Han eller hun låste sig ind med kvindens egne nøgler.
"Hun havde været ude at handle og havde tabt eller mistet sine nøgler, som tyven så brugte til at komme ind," siger politiinspektør Ole Eckholdt fra Fredericias lokalpoliti.
Når tyven ikke skal bryde ind, men blot benytter sig af en nøgle eller en ulåst dør, opfatter retssystemet det ikke som som et indbrud, men som et tyveri. Det betyder blandt andet, at straffen er lavere og risikoen for at blive varetægtsfængslet stort set er nul.
Samtidig har det også betydning for forsikringens dækning af de stjålne ting. Afhængigt af forsikringsselskab og -aftale, kan det betyde, at der ingen eller kun ringe dækning er.
"Så hvis man mister eller taber sine nøgler, er det nok en god idé at ringe efter en låsesmed og få omstillet låsene," siger Ole Eckholdt.