Stor møbelmesse flytter fra Vejle til Fredericia
Igennem syv år har Møbelmessen.dk i Vejle været den danske og skandinaviske boligmøbelbranches mødested og handelsplads. Men på 2017-udgaven kan de cirka 70 udstillere og 600-700 besøgende indkøbere, sælgere og ansatte i møbelbutikker glæde sig til nye og større rammer.
Messen flytter nemlig cirka 25 kilometer sydpå til Messe C i Fredericia. Samtidig skifter den navn til Møbelmessen Skandinavien.
"De seneste år har jeg oplevet, at messens udviklingsmuligheder er blevet hæmmet af de fysiske rammer. Messe C har nogle enestående faciliteter og pladsforhold, som gør, at vi nu kan udvide og konceptudvikle alt det, vi ønsker og magter," siger indehaver af firmaet Global Furniture A/S i Viborg og messens arrangør, Esben Veng-Christensen, i en pressemeddelelse.
Med flytningen til Fredericia vil Møbelmessen Skandinavien påbegynde en proces, hvor den mere eksklusive, designorienterede del af boligmøbelbranchen også inviteres ind til udstilling, indkøb, inspiration og markedsoverblik i det "nye" forum for branchen.
Esben Veng-Christensen fortæller, at der i Fredericia bliver rig mulighed for de udstillere, som har ønsket sig større eller anderledes stande end den faste "skabelon". Desuden kan alle stå samlet i én hal, hvor man i Vejle var delt op i to områder.
"Dertil kommer, at der er professionelle rammer beregnet til formålet - eksempelvis betongulv, så udstillerne kan køre ind i hallen med deres udstyr og møbler. Og der er nærmest overdådige parkeringsforhold - gratis og lige ved døren. Så alt i alt er jeg ikke i tvivl om, at den nye lokation vil give Møbelmessen Skandinavien et boost fremover," siger Esben Veng-Christensen.