Vi skal kigge på det nu
Lars Christian Lilleholt påpeger, at afgifter skal fjernes, så det kan betale sig for it-giganten at udnytte overskudsvarme
Hvis Facebooks kommende datacenter i Odense udnytter overskudsvarmen, vil det kunne opvarme mindst 20.000 odenseanske husstande.
Med de nuværende afgifter kan det dog ikke betale sig for it-giganten at gøre det. Derfor vil regeringen arbejde på at fjerne disse begrænsninger. Det fortæller den fynske minister Lars Christian Lilleholt (V) til TV 2 Fyn.
"Det er helt afgørende, at vi får kigget på det her nu. Derfor indgår det også i regeringsgrundlaget for den nye regering at se, hvilke muligheder der er, " siger energi-, forsynings- og klimaministeren til TV 2/FYN.
"Vi skal have udnyttet overskudsvarmen,"fastslår han.
Opbakning fra Christiansborg
Ministeren fortæller, at det er en afgift, der skal findes finansiering til, hvis den skal afskaffes. Derfor appellerer han til andre politikere på Christiansborg om at bakke op.
"Jeg tror, der er god opbakning i Folketinget. Jeg oplever fra en bred kreds af Folketingets partier, at der er fokus på, at vi får en bedre udnyttelse af overskudsvarmen," siger Lars Christian Lilleholt.
Facebook oplyser, at man er dybt engageret i at bygge et avanceret datacenter i verden i Odense og drive det på en energieffektiv måde.
"Som et led i disse bestræbelser undersøger vi aktivt et antal forskellige muligheder - herunder anvendelse af overskudsvarme," lyder det fra it-giganten.
Facebook fortæller desuden, at man aktivt vil fortælle offentligheden mere om sine overvejelser og planer, når man kommer et skridt nærmere opførelsen af datacentret.
(emhe)