Fortsæt til indhold

Der var kærlighed til julen

Frederik Baks juleaften på Medborgerhuset blev en rørende oplevelse og en integrationssucces

Arkiv
Nina Møller

Vi har lige ønsket hinanden glædelig jul, men i hvor høj grad mærker vi ægte glæde ved julen?

Èn der har mærket glæden ved at give i julen, er Frederik Bak, som holdt juleaften på Medborgerhuset for 100 personer, han ikke kendte. Det blev en særlig oplevelse.

“De var så glade, da de kom, både danske og udenlandske familier. Det var fantastisk at stå at tage imod dem allesammen. Mange af deltagerne roste de frivillige for vores initiativ. De var meget, meget taknemmelige, og mange var også rørt.” fortæller Frederik Bak.

Der blev sunget julesange, akkompagneret af guitaristen Christian Nygaard Krogh Hansen, og muslimerne sang også med. Det var en bonus ved arrangementet, at det fungerede som god integration:

“Vi havde lavet bordkort og blandet danskere og udlændinge ved bordene, så de var tvunget til at snakke med hinanden, og det gik så fint. Der var ingen racisme, der var bare kærlighed for jul,” fortæller Frederik.

Flere af udlændingene holdt jul for første gang:

“Flere af de syriske børn havde aldrig set Disneys Juleshow. De syntes simpelthen, det var sjovt. De grinede, og det var så hyggeligt, det var virkelig en oplevelse,” fortæller han.

Arrangementet begyndte om eftermiddagen med juleklip:

“Nogle af børnene lavede både fem og 10 stykker pynt til træet, som i og for sig var pyntet i forvejen, men jeg skal lige love for, at det blev pyntet efter, og børnene kunne næsten ikke løsrive sig, da de skulle råbe julemanden frem fra gardinerne,” fortæller han.

Og der bliver også en Frederik-jul næste år. 40.000 kroner er hjemme fra §18-midlerne.