Sjov og ballade skal prioriteres
Esbjerg Citys marketingschef om at få mere sjov og nye spændende tiltag
Hvordan ser du tilbage på året, der er gået?
“2016 var året, hvor dommedagsprofetierne over de fysiske butikker blev gjort til skamme. Den fysiske butik lever nemlig fortsat i en by som Esbjerg, men går naturligvis hånd i hånd med onlinehandlen og forener dermed det bedste fra de to verdener i et mangfoldigt esbjergensisk byrum i samspil med byens kultur- og restaurantionsliv. Jeg lovede mig selv, at jeg i 2016 ville prioritere skæg og ballade mere i hverdagen, selvom jeg altid har travlt. Det, tænker jeg, er lykkes meget godt. Man behøver ikke at revolutionere sit liv for at få en 'morsommere' hverdag, så den trend vil jeg fortsætte.”
Hvad håber du arbejdsmæssigt, at der kommer til at ske i 2017?
“2017 bliver året, hvor Esbjerg får mange nye spændende butikker, koncepter, cafeer og restauranter i City. Et år som jeg vil glæde mig til. Med Citykontorets udgangspunkt i Byforum i Esbjerg ser jeg nu meget frem til færdiggørelsen af anden etape af renoveringen af Kongensgade, færdiggørelse af promenaden og Landgangen samt en masse spændende byggeprojekter, der alle sammen har indvirkning på livet i byen. Det bliver rigtig spændende at få implementeret alt det nye.”
Hvad håber du personligt, vil ske i 2017?
“Jeg håber at opleve en masse spændende nye ting og få nye oplevelser, som jeg aldrig har prøvet før. Og så tror jeg, det er vigtigt at mærke, hvilke positive tendenser, man er omgivet af og så vælge at dyrke dem. Håber også, at jeg får tid til at dyrke mere sport sammen med en masse skønne mennesker. 2017 bliver også året, hvor jeg kan fejre sølvbryllup efter 25 dejlige år med min mand.”