2017 blev skudt i gang med burgere og busser
Mens langt størstedelen af danskerne formentlig stadig lå og plejede det ømme hår oven på nytårsnattens udskejelser, havde en stor gruppe borgere i kommunen valgt at bruge 1. januar på en lidt anderledes måde.
I anledning af at nytårsdag 2017 markerede 10-året for kommunesammenlægningen i 2007, havde Kolding Kommune inviteret på bustur rundt i kommunen for at vise borgerne steder, som de måske ikke lige kommer til dagligt og for at fortælle, hvilke forandringer kommunen har gennemgået i de 10 år siden fem kommuner blev til en.
Overvældende antal
Den fortælling var overvældende mange interesseret i at få fortalt. Kommunen havde i første omgang regnet med, at de kunne nøjes med en enkelt bus til formålet med et anslået deltagerantal på 30. Det viste sig dog meget hurtigt, at det var en undervurdering af de større, for tilmeldingerne væltede hastigt ind, da kommunen annoncerede arrangementet, og pludselig hed deltagerantallet i stedet 350 mennesker. Da tilmeldingerne blev ved med at vælte ind måtte kommunen endnu en gang udvide antallet, så det endelige antal friske nytårsborgere endte på 442. Derudover endte det faktisk også med, at en hel del mennesker, som ikke havde nået at få plads i en af de otte busser, alligevel mødte op i håb om, at der opstod ledige pladser.
Klokken 11 rullede busserne af sted fra midtbyen i Kolding. I hver af dem var også en af byrådets politikere, som sørgede for at levere fortællingerne til passagererne om de forskellige områder i kommunen. En af dem, der havde valgt at bruge nytårsdag på at opleve Kolding Kommune, var Steen Sparvath. Han er formand for lokalrådet i Lunderskov, og han var særdeles positiv over for initiativet, som i hans optik var med til at sætte fokus på de mindre områder i kommunen.
"Det var en fantastisk dag. Intet mindre! Jeg ved ikke, hvor meget, vi interesserer os for hinanden til daglig, men i går fik vi set en masser af kommunens yderområder og fik en masse historier fra den tid, hvor vi blev slået sammen. Det har stor betydning for os i lokalsamfundene, at vi kommer rundt og ser og hører, hvad der sker derude. Sådan et initiativ kan jeg godt se, at man gentager," siger Steen Sparvath.
Den idé er borgmester Jørn Pedersen også ret lun på. Han åbner således for, at busturene kan blive en tilbagevendende begivenhed. Formentlig ikke 1. januar, men potentielt forårs- eller sommerture med forskellige emner i kommunen i fokus.
Klokken 13.30 rullede busserne igen ind i Kolding, og på Akseltorv havde Slotssøbadet sørget for noget proper 1. januar-mad, da der var dækket op til burgere til alle de nytårsfriske passagerer, som markerede Kolding storkommunes første 10 år.