“Det var den mest vellykkede nytårskur”
Det hele spillede bare, da De Hjemløses Venner i sidste uge inviterede til nytårskur i Musikhuset i Esbjerg
Der var drøn på, store smil og festligt humør fra start til slut, da De Hjemløses Venner i Esbjerg for syvende år i træk inviterede indenfor i Musikhuset til nytårskur. Og spørger man Ingelise Wenzel, der er formand for foreningen, så var årets nytårskur en særdeles god en af slagsen.
“Det var den mest vellykkede nytårskur. Det snakkede vi om i bestyrelsen bagefter,” fortæller Ingelise Wenzel og fortsætter:
“De har alle sammen været gode, men den i år var bare rigtig god. Der var en vild god stemning og ikke nogen problemer.”
Ifølge hende var der også flere deltagere til årets nytårskur end de forgangne år.
“Der var nok omkring 350 deltagere. Vi går jo ikke rundt og tæller, men der var flere i år, og maden blev også spist op,” smiler formanden for De Hjemløses Venner.
Der er et godt sammenhold
Samme begejstring for den årlige nytårskur deler vennerne Maria Wille og Shila Kleis også. De ved godt, hvad det bedste er ved festen.
“Det er sammenholdet,” lød det fra Marie Wille, imens Shila Kleist nikkede og tilføjede:
“Der er rigtig god julemad og god musik,” lød det fra Shila Kleist, der ikke har tal på, hvor mange år hun har