Penge til gladere børn
I juleferien kom maler Jacob Kofoed forbi børneafdelingen på Roskilde Sygehus med en check på 10.000 kroner. Pengene skal bruges til at gøre livet sjovere for de mindste børn, var hans eneste krav.
Ledende overlæge Jonas Manthorpe og ledende lægesekretær Pia Jørgensen var glade for pengene, som de har besluttet skal bruges til trehjulede cykler.
- Alle børn elsker at cykle. Det er det bedste, de ved, og så får de tankerne hen på noget andet, forklarede Jonas Manthorpe.
Pia Jørgensen, der har kontor ud til gangen, hvor de indlagte børn boltrer sig, når de kan, var enig.
- Jeg hører altid latter og glade stemmer fra gangen, i stedet for gråd, det er livsbekræftende, smilede hun glad.
Vil glæde børn
Jacob Kofoed flyttede til Roskilde for et års tid siden. Fordi han er selvstændig, får han mange opringninger fra folk, der gerne vil have ham til at støtte det ene og det andet gode formål.
Det fik ham til at overveje, hvad han egentlig har lyst til at støtte. Han fandt ud af, at han gerne vil støtte børn lokalt.
- Børnene på sygehuset har det svært, de har brug for lidt opmuntring i hverdagen. Derfor har jeg besluttet, at det er dem, der skal have en gladere hverdag, forklarer den unge maler.
ag@roskildeavis.dk