Det er en fantastisk idé
Formanden i De Hjemløses Venner er glad for sygehusets nye strikkeinitiativ
Det var en noget glad Ingelise Wenzel, formand for De Hjemløses Venner i Esbjerg, som Lokalavisen Esbjerg i sidste uge snakkede med.
Torsdag var hun nemlig et smut forbi Gynækologisk Ambulatorium på Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg for at modtage det første halstørklæde, der er blevet strikket af afdelingens patienter til hjemløse personer.
“Det er en fantastisk idé,” lød det kort og klart fra en smilende Ingelise Wenzel, da hun netop havde modtaget det første halstørklæde og skulle af sted til Morgenrøden i Esbjerg for at aflevere det til Dorthea Christiansen, der er en af stedets brugere.
Det vil glæde mange
Formanden for De Hjemløses Venner fortalte, at hun var noget overrasket, da hun fik at vide fra Gynækologisk Ambulatorium på Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg, hvad de havde fundet på.
“Det er rigtig opfindsomt, og det er noget, som vil glæde mange,” fortalte Ingelise Wenzel og fortsatte:
“Dem, der strikker sidder nok og har forskellige historier om, hvem der mon skal have det, og dem der får det, har nok små historier om, hvem der har strikket halstærklæderne, så det kan der nok blive snakket om.”
Ingelise Wenzel glæder sig til, at der i fremtiden bliver doneret endnu flere halstørklæder fra den lille strikkefabrik på Gynækologisk Ambulatorium i Esbjerg.