Sundhed hitter på aftenskolen
Aftenskoleundervisningen er i gang, og ikke færre end 70 Yogahold er der på FOFs program denne sæson i Varde, Esbjerg og Fanø og Bramming, og de er stort set alle fyldt op. Det fortæller
Lillian Møller Jensen, forstander for FOF.
“Sundhed og bevægelse er det, der hitter på Vardes aftenskoler. Det har i mange år været populært, men det har aldrig været så stort et hit som nu. Jeg har været med i 28 år. Dengang havde vi også yoga, men det har aldrig været så stort som nu,” fortæller hun.
Et andet hit er graviditets- og efterfødsel-genoptræning og generel genoptræning for folk, der har haft kræft eller hjerteproblemer.
På genoptræningskurserne arbejder FOF sammen med Varde Kommune, så det bliver et samarbejde mellem de to områder kultur og fritid og social og sundhed.
Der ligger omkring 10 aftenskoler i Varde Kommune.
Læs mere om aftenskoler og folkeoplysning på www.Vardekommune.dk.