Fortsæt til indhold

Mange fordele ved nyt stadion

Arkiv
Af redaktør Torben Kristensen

ROSKILDES POLITIKERE FORTJENER ROS, efter at et stort flertal ved sidste uges møde i byrådets centrale økonomiudvalg traf princip-beslutning om, at et nyt stadion skal ligge i den nuværende idrætspark ved Rådmandshaven.
Trods den afgørelse er det endnu ikke sikkert, at byggeriet også bliver til virkelighed. Men den første store forhindring er nu ryddet af vejen, selv om projektet først kan starte efter en endelig godkendelse i byrådet.

EN SEJR HAR MANGE FÆDRE, mens der er langt færre fædre, som vil vedstå ansvaret for nederlag. Men i denne sag er der god grund til at fremhæve flere partier og deres ledere.
Roskildes regeringsparti Socialdemokratiet har en nøglerolle med sine 13 mandater ud af byrådets 31 medlemmer, og her har den unge idrætsordfører Daniel Prehn ydet et stort arbejde. Efter at det nu er klart, at borgmester Joy Mogensen ikke kan blive inhabil i denne sag, kan hun også sætte sig i spidsen for projektet.

VENSTRE FORTJENER SPECIEL ANERKENDELSE, fordi partileder Bent Jørgensen, den tidligere Gundsø-borgmester Evan Lynnerup og det store flertal i gruppen efter flere overvejelser nu har sagt Ja til at støtte projektet. De har indset, at det kan gavne fodbolden og hele idrætten i hele Roskilde.
Til gengæld kræver de åbenhed i processen, hvilket er meget rimeligt med et så attraktivt område tæt på centrum. Efter at de to store partier dermed er enige om at gå i gang, bliver projektet også mere realistisk. Så kan det ikke pludselig blive lavet om, uanset hvem der vinder kommunevalget til efteråret.

ANDRE PARTIER HAR OGSÅ bidraget kraftigt. Bl.a. 'Roskildes sportsminister', Birgit Pedersen (SF), der som formand for Kultur- og Idrætsudvalget har spillet en nøglerolle op til denne beslutning. Den konservative Lars Lindskov er ligeledes for.
Enhedslisten ønsker, at stadion bliver i Rådmandshaven, men synes, at det i forslaget fra entreprenøren i FB-gruppen bliver alt for stort. Dansk Folkeparti er imod det foreslåede stadion-byggeri og har i stedet ønsket at få undersøgt, hvad grunden i Rådmandshaven kan give ved salg til boligbyggeri, mens stadion så skulle flyttes udenfor centrum.

HELT AFGØRENDE er efter min mening, at Roskilde lige nu har en mulighed for at få et nyt sportskompleks, som er meget mere end et fodbold-stadion – uden at det koster skatteyderne en krone.
Kommunen stiller grunden til rådighed og bevarer ejendomsretten over det nye stadion, så alle byens fodboldklubber kan bruge denne opvisningsbane på kunsstof, der også kan holde til mange andre arrangementer f.eks. koncerter. De private investorer, der skal betale byggeriet, skal så hente deres penge hjem fra erhvervslejemål, der også indgår i projektet.

FODBOLDEN ER FLAGSKIBET i det foreslåede byggeri og kan understøtte FC Roskildes eventuelle oprykning til Superligaen. Men forslaget står og falder ikke med mere eller mindre tilfældig sportslig succes, fordi der er så mange andre vigtige elementer.
Eksempelvis flere omklædningsrum til de mange ungdomsspillere, der i dag mangler plads. Samt billige ungdomsboliger og et sports-college, hvor unge kan bo, mens de både dyrker topsport og uddanner sig.

HÅNDBOLDEN OG ROSKILDE-HALLERNE vil også få stor glæde af det billige hotel, der indgår i byggeriet. Med bedre overnatnings-muligheder i området bliver det lettere for udehold at besøge byen til store kampe. Samtidig vil 'Bauhaus Arena', som nu er det officielle navn, også få lettere ved at tiltrække messer og andre arrangementer med overnatning til de udvidede haller.
Alle disse nye muligheder for Roskilde er værd at huske på, når man skal vurdere de:
MANGE FORDELE I NYT STADION