Fortsæt til indhold

Ny P-løsning i Fredericia

Den digitale parkeringstjeneste ParkMan har indgået samarbejde med Fredericia

Arkiv
Arkiv

Parkeringstjenesten ParkMan kan nu servicere pendlere og andre parkerende på tværs af alle Trekantsområdets tre hovedbyer.
"Efter vores varme velkomst i både Kolding og Vejle er vi nu rigtigt glade for også at kunne tilbyde vores P-løsning i Fredericia. Vi er meget bevidste om byens status som et trafikalt knudepunkt, og håber at så mange som muligt vil kunne få glæde af ParkMans udvidelse i Trekantsområdet," siger Philip Langkjær, der er direktør for ParkMan Danmark, i en pressemeddelelse.
Med den digitale P-løsning skal parkerende bilister indtaste sine kortoplysninger, samt bilens registreringsnummer og placering for at bruge appen. Man skal derfor ikke længere ud i sjap og slud for at finde den nærmeste parkeringsautomat, men kan derimod nyde godt af en P-tjeneste, som betjenes direkte på mobiltelefonen.
"Vi håber i ParkMan, at særligt pendlerne i området vil kunne drage fordel af en strømlinet parkeringsprocedure i alle tre byer," tilføjer Philip Langkjær, der ser frem til at lancere P-tjenesten i Fredericia inden månedens udløb.