Fortsæt til indhold

Besøg på Paarup Skole

Peter Rahbæk Juel besøgte i går Paarup Skole som et led i sin store velfærdsturné

Arkiv
Jane Thoning Callesen

For knap tre uger siden kickstartede Odenses nytiltrådte borgmester Peter Rahbæk Juel (S) en velfærdturné. I løbet af foråret vil han besøge en række skoler, daginstitutioner og plejecentre for at blive klogere på, hvordan velfærden fungerer i virkeligheden.

Tirsdag var turen kommet til Paarup Skole, hvor skoleleder Tina Skelgaard siden 2014 har rettet blikket mod medarbejdernes trivsel.

“Vi har indført fælles forberedelse og fagdage, ændret på vores mødestrukturer, haft fokus på kollegasparring og øget fleksibiliteten. Det har blandt andet medført, at vores korttids-sygefravær er faldet markant,” fortæller hun.

Medarbejdere luftede frustrationer

Medarbejderne på Paarup skole, der aldrig har haft besøg af borgmesterforgænger Anker Boye, satte pris på, at Peter Rahbæk Juel lagde vejen forbi.

“Det var rart, at han kom,” siger skolens tillidsrepræsentant Lars Henrik Madsen, der sammen med sine kollegaer greb chancen for at lufte nogle af de frustrationer, der er fulgt i kølvandet på de seneste års mange mavepustere.

“Rammebetingelserne har ikke været gode, og det har haft betydning for arbejdsglæden. Men det ser heldigvis ud til at gå i en bedre retning nu, og borgmesteren fremstod sympatisk og ægte interesseret i at høre, hvad vi sagde,” roser han.

Nøgletal er ikke nok

Peter Rahbæk Juel lagde efter besøget vægt på, at skolens forholdsvis enkle justeringer har haft stor betydning i dagligdagen.

“Paarup Skole er fremme i skoene, når det gælder trivsel. De er blevet bedre til at hjælpe hinanden i hverdagen, og det har givet bonus. Det er interessant, at det banale ofte er det geniale, og at selv små ændringer kan have stor gennemslagskraft,” vurderer han.

Næste stop på velfærdsturnéen er henholdsvis Børnehuset Blangstedgård og Ejerslykke Skole, og borgmestermissionen er klar:

“Jeg vil gerne have en fornemmelse af, hvordan velfærden opleves af brugerne. På rådhuset er der chefer, med chefer under sig, der fortolker virkeligheden og serverer den for mig i nøgletal. Det giver et overblik, men det er vigtigt for mig at komme ud i byen og mærke, hvad der fungerer og ikke fungerer, så vi kan foretage de rigtige justeringer. Det er her, vi skal have vores fokus som kommune,” fastslår Peter Rahbæk Juel.