Når Facebook er vejen ud af ensomhed
28-årige Sabrina Jeppesen flyttede til Kolding for snart 10 år siden. Oprindeligt er hun nordjyde, men flyttede sydpå for en kæreste. Hun var glad for området, men havde et problem, der gik igen. Uanset hvor mange piger hun mødte, kunne hun ikke danne varige venskaber.
“Jeg mødte piger på studiet, som jeg var veninder med i skoletiden, men som ikke havde tid til mig derudover, og jeg mødte veninder gennem træning, men det var samme koncept - vi sås bare ikke udenfor træningscenteret,” fortæller Sabrina Jeppesen, som oplevede at de jævnaldrende koldingensiske piger havde rigeligt med venskaber, som var skabt igennem et helt liv i Kolding.
“De havde altid nok med veninder, som de havde kendt siden folkeskolen, og lykkedes det mig endeligt at finde en veninde, så flyttede vedkommende til København, og venskabet døde ud. Så jeg følte mig helt uduelig til at få venner.”
Derfor lavede hun et opslagpå Facebook, der beskrev situationen, som resulterede i, at over 40 forskellige kvinder i løbet af et par timer sendte hende private beskeder på Facebook.
Sabrina havde ikke tiden til samtlige 40 kvinder, så hun oprettede en Facebook-side til de venindesøgende, så de kunne få kontakt med hinanden.
Gruppen har nu eksisteret i godt et år under navnet “Venindehygge - Kolding og omegn”, og er oppe på over 1.000 medlemmer.
“Det har virkelig overrasket mig, at der er så mange, der mangler veninder. Ikke alle er ensomme, nogle vil bare gerne udvide netværket, men de som er ensomme eller føler sig holdt udenfor, bliver virkeligt taget godt imod i gruppen,” siger Sabrina Jeppesen.
Gruppens medlemmer har i løbet af 2016 holdt mange arrangementer, hvor kvinder i alle aldre kunne få lov til at skabe venskaber.
“Vi har spist sammen, gået i byen sammen og hygget sammen på kryds og tværs. For mig har det betydet, at jeg ikke føler mig ensom mere - nu har jeg altid nogen at gå til, hvis jeg keder mig,” siger hun.
Alle kvinder fra Kolding og omegn kan være med i Facebook-gruppen. Sabrina Jeppesen har desuden for ganske nyligt startet en ny Facebook-gruppe, der også har plads til mændene.
“jeg har lagt mærke til, at mange mænd har ville ind i min gruppe for veninder - og jeg har set mænd forsøge det samme som mig i offentligt forum som Facebook Kolding gruppen. Derfor har jeg startet “Venner & Venindehygge - Kolding og omegn” også,” slutter hun.