Borgmester-rokade er et kendt trick
Venstres rokade på borgmesterposten er gennemskuelig taktik
Når borgmester Arne Sigtenbjerggaard (V) pr 1. marts overlader sin borgmesterstol og -kæde til partifællen Jens Ejner Christensen, handler det om valgtaktik. Og ikke andet.
Det er i hvert fald analysen hos valg- og kommunalforsker Roger Buch, der er forskningschef på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.
“Det er en helt normal, helt oplagt og let gennemskuelig taktik, når en borgmester ikke vil mere: At give afløseren tid og mulighed for at markere sig på den måde, borgmesterposten giver mulighed for,” siger Roger Buch.
Er det en taktik, der virker?
“Det er faktisk aldrig blevet videnskabeligt undersøgt,” siger Roger Buch.
Men hvad siger din erfaring og fornemmelse dig?
“Min fornemmelse siger mig, at det er smart at lade afløseren komme til - og at det øger hans chancer. Men jeg må understrege, at det ikke er undersøgt - og at jeg ikke kender hverken Jens Ejner Christensen eller hans udfordrere,” siger valgforskeren.
Bagmænd kan floppe
Jens Ejner Christensen har længe været kendt som en af Venstres primære strateger i Vejle. Og han har aldrig lagt skjul på, at han holder mindst lige så meget af det politiske spil i baggrunden som af at være med i den synlige, forreste række.
Ifølge Roger Buch er det to helt forskellige discipliner at være henholdsvis nummer 2 og nummer 1 i politik.
“Det er set mange gange, at en politiker, der er god på de indre linjer, slet ikke fungerer som frontfigur. Alene det, om vedkommende fungerer godt eller dårligt på tv, er vigtigt. Og en menig politiker eller udvalgsformand kan nøjes med at vide noget om ét område, mens en frontmand skal vide noget om alt,” siger Roger Buch.
Så når bagmanden overtager rollen som frontfigur, er det langt fra sikkert, at hans lykke er gjort.
“Det afhænger af hans optræden og personlighed,” siger Roger Buch, som igen understreger, at han ikke kender til hverken Vejle eller Jens Ejner Christensen.