Miljøkasser i Kolding Kommune er en by i Rusland
Arne Eriksen
Kløvervej 17
6000 Kolding
Siden 1. oktober 2016 har Kolding Kommune inddraget de røde miljøkasser, vel nok fordi man ikke ”gider” gøre noget for miljøet.
I disse røde kasser skulle vi borgere lægge problemaffald såsom elpærer, lysstofrør, spray-dåser, malingsrester, brugte batterier, osv.
Hvis man i dag vil udvise /gøre noget for miljøet vedr. ovennævnte restaffald, har et flertal i byrådet bestående af venstre, konservative og dansk folkeparti besluttet, at borgerne selv skal bringe det op til genbrugsstationerne.
Her i Fjordparken er der rigtig mange 60+, der af naturlige årsager må tage bybussen. For at føje spot til spe, da kører der skam ingen bybusser forbi genbrugsstationerne. Så, jeg undrer mig over, hvordan en ”ung” dame på 93 skal få disse miljørester op på genbrugsstationen.
Resultatet bliver, at folk smider det i affaldscontaineren til skade for miljøet, men så ”sparer” de borgerlige partier jo også for at gøre noget for miljøet.