Fortsæt til indhold

Tinder passer ind i tidsånden

Selvom Tinder kan være både nemt og vanedannende, anbefaler Annette Krogh, at man smider app’en og kommer mere ud i virkeligheden

Arkiv
Af Emma Biørn Fish

Da Tinder blev præsenteret for det danske marked i 2013, hoppede de danske unge i stor stil med på bølgen. Der blev swipet til højre og venstre, lavet dates, drukket kaffe og kysset til langt ud på natten.

“Tinder blev populær, fordi den passer ind i tidsånden. Det er nemt, og man kan egentlig bare sidde derhjemme med sin mobil og vurdere ud fra ganske lidt information, om man er interesseret eller ej,” siger Anette Krogh, som er sexolog og parterapeut.

App'en fik både ros for dens ekspansion af datingmarkedet, men også en del kritik, blandt andet på grund af den overfladiske og vanedannende måde, som app'en er bygget op på.
Her har brugeren nemlig mulighed for at ligge fem billeder op af sig selv og skrive en kort profiltekst, samtidig med at Facebook sørger for at vise, om man har matchende interesser og venner med de fremmede, som app'en præsenterer en for.
Når alt er udfyldt, kommer der nemlig en noget nær uendelig strøm af profiler, som man ”swiper” enten højre eller venstre, alt efter om man er interesseret eller ej. Er der et match, kan en chat hurtig påbegyndes, og hvad der herefter sker, er op til brugerne selv.

Ensomhed og Tinder

Men selvom Tinder er populært, og har over 60.000 danske brugere, rummer dating-app'en også problemer.

“Det kan være vanedannende, men også misvisende. For den eneste information, man får, er den, som afsenderen vil give om sig selv. Og derfor går mange af de dates, der bliver sat i stand via Tinder, i vasken. Fordi det billede, man har givet af sig selv, ikke passer med virkeligheden,” siger Anette Krogh.

Tinder repræsenterer også et problem i det danske samfund, nemlig ensomheden.
“Der er flere, der bruger Tinder som en vej ud af ensomhed, men app'en kan også gøre det modsatte, nemlig få brugerne til at føle sig ensomme, uanset om de var det i forvejen eller ej. Man har jo kontakt til en masse mennesker, men uden at det bliver dybfølt eller fysisk, og jo flere dates man går på, som ikke bliver til mere, jo mere ensom kan man også føle sig,” siger Anette Krogh.

Hun mener i stedet, at man skal turde at gå mere ud og følge de instinkter, som ikke kommer i brug gennem Tinder.

“På Tinder vælger man ud fra billeder og en smule tekst, og på den måde går man glip af virkelig meget. Den søde mand, der måske ikke har det flotteste ydre, men som har en virkelig behagelig personlighed, scorer ikke på Tinder. Så hvis jeg skulle anbefale noget, er det at komme mere ud, så man får hele personen med, når man møder dem første gang,” slutter Anette Krogh.