På vej op ad ledelses-stigen
Flere forskellige brancher er repræsenteret på lederuddannelsen på Køge Handelsskole
På Kursuscentret på Køge Handelsskole er endnu et hold godt i gang på den populære grundlæggende lederuddannelse (AMU).
Malermester Jesper Rytgaard og værkfører Rikke Kjær Agerlin sidder med på skolebænken – og høster ny viden om ledelse, persontyper, konflikthåndtering, kommunikation, mødeledelse, forandringsprocesser. Alt, hvad der er godt at vide for ledere og mellemledere i det daglige arbejde.
Til daglig er Rikke Kjær Agerlin i Gunner Due Biler i Roskilde, mens Jesper Rytgaard er selvstændig med malerfirmaet Chr. Ishøy & Søn beliggende på Unionsvej i Køge.
Begge har haft et konkret ønske om at få formaliseret deres redskaber som ledere, og de har derfor valgt at sætte tid af til at fylde deres leder-værkstøjskasse op løbende med deres daglige gøremål. Oprindeligt var Rikke Kjær Agerlin på udkig efter et kursus om konflikthåndtering – men både hende og hendes chef kunne se ideen i, at hun tog hele den grundlæggende lederuddannelse, så hun fik værktøjer og indsigt hele vejen rundt om lederens arbejde og kan være en bedre sparringspartner for hendes leder.
Universel disciplin
“Blot efter fire moduler må jeg allerede nu konstatere, det en god praksisnær lederuddannelse, som jeg allerede nu kan anvende i min daglige opgaveløsning. Jeg er meget mere bevidst om min rolle - og jeg kan levere mine budskaber, fordi jeg er blevet skarpere på kommunikation og mennesketyper,” siger Rikke Kjær Agerlin i en pressemeddelelse.
“Det er et fedt forum at være i. Underviserne er kompetente på Kursuscentret på Køge Handelsskole, og vi er en meget blandet skare på skolebænken. Det bliver tydeligt, at ledelse er en faglig disciplin, og der er ikke meget, der ændrer sig, når vi går på tværs af brancherne: I de eksempler, vi har med fra vores dagligdag som teamleder, mekaniker, maler, frisørejer, lagermedarbejder eller en offentlig ansat er lederudfordringerne universelle,” siger Rikke Kjær Agerlin.
“For mig er det også en god anledning til at snuse til ledelse helt generelt - det er sundt at vide noget om,” siger hun.
Malermester Jesper Rytgaard er enig.
“Jeg har en erhvervsuddannelse med mig, og den vil jeg uddannelsesmæssigt udvikle med lederkompetencer. Lige nu med den grundlæggende lederuddannelse med AMU - og som jeg har det nu, vil jeg gerne gå videre op af uddannelsestrappen - nu AMU, siden akademiniveau og videre på diplom,” siger Jesper Rytgaard.
“Vi hører tit vores kursister fortælle, at de ud over at de får fyldt den faglige værktøjskasse op, også oplever at de gennemgår en stor personlig udvikling – de ser ting fra andre perspektiver og bliver mere klare og bevidste om det, de gør,” siger Charlotte Due på Kursuscentret.
Man kan få mere information om uddannelsen på www.khs.dk/kursuscenter eller kontakte kursussekretær Katja Lorentzen kml@khs.dk eller telefon 5667 0488.
Man kan tilmelde sig det næste hold som starter 1. februar 2017 på hjemmesiden.
logy