Frøslevlejrens Efterskole gør klar til et brag af en valgfest
Når skolevalget afgøres i dag, torsdag, bliver det med ægte valgfeststemning i Padborg, hvor Frøslevlejrens Efterskole lægger lokaler til Sønderjyllands store valgfest.
Efter tre ugers intens valgkamp, hvor elever og ungdomspolitikere har arbejdet hårdt for deres mærkesager, ført kampagner, debatteret og taget stilling, bliver skolevalget endelig afgjort i dag, torsdag.
Klokken 12 åbnede valgstederne over hele landet og de 63.000 tilmeldte elever skal sætte deres livs første kryds på stemmesedlen. Når alle 682 skoler har tømt stemmeurnerne og talt og kontrolleret stemmesedlerne vil resultatet blive offentliggjort på DR3, som sender live fra Christiansborg, Padborg, Faaborg og Farsø.
På Frøslevlejrens Efterskole vil der være 104 elever, som skal afgive deres stemme, inden de alle samles kl. 17, hvor den store valgfest begynder.
”Vi arbejder med demokratisk dannelse i hverdagen. Både i den daglige undervisning, men også gennem aktiviteter på skolen, da det både er en vigtig del af efterskoletanken og et formuleret middel til at nå vores skoles formål. En af de ting vi gerne vil opnå er at give eleverne en forståelse for nødvendigheden af at deltage i samfundsmæssige problemstillinger og debat. Der har skolevalget været et fantastisk redskab, og vores elever er gået til opgaven med stor entusiasme. Så vi glæder os til at se resultatet af afstemningen på torsdag og fejre demokratiet,” siger Annemette Hess forstander på Frøslevlejrens Efterskole.
I løbet af valgaftenen vil DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd vil i samarbejde med de politiske ungdomsorganisationer facilitere en række politiske workshops. Vi har blandt andet inviteret folketingspolitiker Benny Engelbrecht (S) til en snak om demokrati og valgkamp, som i samarbejde med eleverne vil facilitere som et live-interview.