Fortsæt til indhold

Parti på gaden mod Odense Letbane

'Nyt Odense' samler underskrifter ind i gågaden for at overbevise byrådet om, at letbanen er en alt for dyr og ufleksibel løsning

Arkiv
Arkiv

Drop Odense Letbane.
Det var budskabet i fredags, da en række lokale borgere iført gule veste var troppet op i centrum af byen.
Formålet med aktionen var at samle underskrifter ind mod Odense Letbane, der ifølge Frank Eistrup er en alt for dyr løsning i forhold til de såkaldte BRT-busser. Disse har deres egne vejbaner, der er adskilt fra den øvrige trafik. BRT-busser har prioriterede lyssignaler, der betyder, at de lettere og hurtigere kan komme igennem deres strækning, da de ikke skal stoppe for de almindelige lyskryds.
Frank Eistrup er medstifter af det nye parti 'Nyt Odense, hvis mærkesag er modstanden mod letbanen i Odense.
På under to timer lykkedes det 'Nyt Odense' at indsamle 394 underskrifter, hvilket Frank Eistrup var særdeles tilfreds med.
"Vi fik rigtig mange gode snakke på gaden og få gik ind for letbanen. På et tidspunkt må det få byrådet til at komme med et argument for, hvorfor man ikke vil se på alternative løsninger, og her er det, vi peger på BRT-Busser, som jo kun koster det halve i investering, og kun en tredjedel i driftsomkostninger, men vi får se, om de lytter til borgerne, eller bare kører deres eget løb," siger Frank Eistrup til Lokalavisen Odense.
I Aalborg har man valgt denne løsning i stedet for en letbane, men Peter Rahbæk Juel (A), Odenses borgmester, står fast ved beslutningen om at satse på Odense Letbane. Det fortæller han til TV 2 Fyn.
"Vi skal huske på, at der er to ting ved letbanen, som man ikke får med busser. Vi får ikke 1.1 milliarder i medfinansiering fra stat og region, og det andet er, at der er en lang række byggerier i Odense, der kommer som følge af letbanen," siger Peter Ranbæk Juel.
Læs også: Letbanemodstander stifter nyt parti

(emhe)