Fortsæt til indhold

35 ungdomstilbud bliver til 10

Arkiv
Arkiv

Elever i femte klasse og opefter vil efter sommerferien have anderledes forhold, når de har fri fra skole.
Odense Kommune omlægger nemlig de 35 fritids- og ungdomsklubber til 10 såkaldte ungdomscentre. De bliver placeret mere centralt, hvorfor mange børn og unge vil have længere til et kommunalt fritidstilbud end tidligere. Til gengæld kan de unge frit vælge mellem kommunens ti tilbud.
Selvom der skal spares, og man går fra 35 til 10 tilbud, så tror man stadig på, at tilbuddene for de unge vil være acceptable:
"Jeg er fuld af fortrøstning om, at det vil lykkes UngOdense at skabe noget nyt og spændende i de nye ungdomscentre, men jeg er opmærksom på, at tilbuddene forandrer sig. Det er konsekvensen, når vi politisk prioriterer dele af ungdomsskolernes økonomi over til området for udsatte børn og unge. En nødvendig prioritering i arbejdet med at ændre nogle børns livsbane," siger Susanne Crawley Larsen, børn- og ungerådmand i Odense (R) i en pressemeddelelse.
Pengene rokeres rundt, så børn- og ungeudvalget kan bruge flere penge på udsatte børn og unge.
(jdr)