Folkeskolers spisepauser
Kristina Jørgensen
Næstformand i Børne- og Uddannelsesudvalget (DF)
Bakken 15
6640 Lunderskov
Som medlem af børne- og uddannelsesudvalget interesserer man sig helt naturligt for kommunens folkeskoler. Jeg gjorde derfor store øjne, da jeg på facebook tilfældigt faldt over en debat, hvor nogle forældre kunne berette om, at deres børn kun havde 10 minutters spisepause.
Så af interesse og ansvarsfølelse overfor både elever og forældre, rejste jeg sagen i det politiske udvalg. På den måde fik alle borgere mulighed for at følge med i skolernes udmeldinger omkring længden på spisepauserne.
Det jeg dog vil understrege ved netop denne sag, er at sådan noget som skemalægning, herunder længden på spisepauser, faktisk pr. 1. marts 2017 skal igennem de respektive skolebestyrelser, før de er endegyldige.
Det er med andre ord ikke ene og alene skolelederne, der skal forsøge at få hele puslespillet omkring skemaerne til at gå op. Det er heller ikke noget vi politikere kan blande os i. Det er nu og fremover tværtimod forældrene til skolens elever, der får indflydelse på skemalægningen. Og hvor giver det god mening, at det er dem, der kender eleverne bedst, som fremover vil opleve, at de får et større ansvar og indflydelse på deres egen børns skolegang.