Fortsæt til indhold

Velbesøgt reception hos Sol og Strand i Vejers

Arkiv
Arkiv

Lokalavisen Varde har modtaget denne pressemeddelelse :
I starten af 2017 overtog Sol og Strand Feriehusudlejning det tidligere Raaschou’s Feriehusudlejning, og det markerede man lørdag med et åbent hus-arrangement i lokalerne på Vejers Havvej. Her mødte ca. 100 gæster op, hvor de blev budt velkommen til en god dag i sommerhusudlejningens tegn.

Forrige lørdag var en god dag for feriehusudlejningsfirmaet Sol og Strands afdeling på Vejers Havvej. Her holdt man nemlig reception i anledning af overtagelsen af Raaschou’s Feriehusudlejning, der trådte i kraft pr. 1 januar 2017.
Arrangementet forløb fra kl. 10 til kl. 15, og i den periode mødte ca. 100 sommerhusejere og samarbejdspartnere op.
- Det var en rigtig god reception, hvor vi fik mulighed for at introducere os nærmere for områdets mange sommerhusejere. Derudover bød dagen på gode taler fra den tidligere ejer af Raaschou’s Feriehusudlejning, Preben Jensen, og Sol og Strands administrerende direktør, Kaj Frederiksen,
fortæller bureauchef for Sol og Strands lokalbureau i Vejers, Elisabeth K. Johannesen, der sammen med rådgiver Emil Lyst er ansvarlig for den daglige drift.
De mange gæster blev desuden budt på sandwich fra lokale Café Tropic.
Et område med stort potentiale

Investeringen i Raaschou’s Feriehusudlejning har tilført Sol og Strand Feriehusudlejning 150 ferieboliger, og dermed styrkes bureauets position i området, hvor man har haft lokalkontor siden 2014.
- Vi er efterhånden kommet godt i gang med den nye hverdag, og det ser godt ud med antallet af udlejninger. Området er blandt de mest attraktive i hele landet med den brede sandstrand og det hyggelige byliv, og derfor ser vi også et stort potentiale. Fremtiden ser med andre ord bestemt lys ud, hvor især efterspørgslen fra de tyske gæster bliver ved med at stige,
forklarer Elisabeth K. Johannesen.
Områdets store potentiale underbygges tillige af tal fra Boligsiden.dk, der viser, at Varde Kommune er landets næstdyreste område at købe sommerhus i. Dette er ifølge Elisabeth K. Johannesen en stærk indikator på områdets popularitet.