Fortsæt til indhold

Det er IKKE nødvendigt at ændre på skolestrukturen i Varde kommune overhovedet

Arkiv
Arkiv

Lokalavisen Varde har modtaget dette debatindlæg fra Tom Arnt Thorup, (V), Troldhøj Alle 12, 6800 Varde:
Udgangspunktet find 10 millioner til renovering/vedligehold og 10 millioner til drift.
I oplægget ”skoler og dagtilbud til alle” peges der på:
Der spares millioner på ledelse

I oplægget spares der millioner på ledelsesstrukturen - det betyder, at man ændrer i selve administrationsudgifterne. Uanset om skolerne er små eller store får man færre penge at drive skole for, dvs. der bliver længere til ledelsen.
En reducering af bygningsmassen vil tilføre millioner

De overskydende m2 bør rives ned, herved reduceres vedligeholdelsesudgifterne og ligeledes udgifterne til varme m.v. (Kunne være beregnet fra starten af)
En ny økonomisk tildelingsmodel

Fx et gns. beløb pr. elev (klasse). Beløbet er (i dag) lavere på de store skoler (der er flere elever i klasserne) ex 45.000 kr. end på de små skoler (færre elever i klasserne), hvor de får 65.000 kr.
Det ændres således, at de små skoler får præcis det samme at drive skole for som de større skoler pr. elev.
Fald i antal elever reducerer den årlige udgift

Ses der på elevtal er tallet 2012/13, 5.912 elever i 2015/16, 5597 elever, altså et fald på 324 elever. Fremskrives tallet (jf. kommunen) til fx 2021/22 er tallet 4.932 elever, altså et fald på 980 elever.
Hvis vi smækker tallene ind i den nye tildelingsmodel – vil det forventede fald på 980 elever betyde, at der ”spares”: (hentes) 980 gange 45.000 kr. pr. elev i alt ca. 44 millioner.
Hvorfor ændre den nuværende skolestruktur?