Fortsæt til indhold

Viktor Axelsens barndomsklub med flot medaljehøst

Tre guld, én sølv og tre bronze til Odense Badminton Klub ved DM for ungdom

Arkiv
Arkiv

Mens OBK's verdensstjerne Viktor Axelsen føjede endnu en international titel til sit cv med finalesejren ved India Open, hentede OBK's ungdomsspillere masser af metal med hjem til Fyn ved weekendens DM for ungdom i Greve.
Mesterskaberne viste, at OBK muligvis har nye efterfølgerne til Viktor Axelsen klar.
I herresingle i U19 blev det til guld til OBK's unge og lovende talent, 18-årige Søren Hald, der kronede en fornem indsats ved DM-stævnet med at vinde finalen.
Udover guldmedaljen, fik Søren Hald også overrakt ”Kongepokalen”, hvor alle navnene på vinderne i herresingle helt tilbage fra 1940'erne er indgraveret. Dermed kom Søren Hald i selskab med navne som Flemming Delfs, Morten Frost, Peter Gade og Jan Ø. Jørgensen. Den første OBK'er, der fik navnet på pokalen, var Leif Jensen i 1951 og 1952 og senest Viktor Axelsen i 2011.
”Jeg er meget, meget stolt over at få mit navn på pokalen, hvor også Viktor's navn også står. Han er en kæmpe inspiration for alle os unge spillere i OBK, og det er fantastisk at træne med ham, når han er i Odense, siger Søren Hald, i en pressemeddelelse," der kom til OBK fra Aalborg for to et halvt år siden med det store mål at nå helt til tops i herresingle.

Søren Halv, vinder af herresingle i U19 ved ungdoms-dm. Han står med "Kongepokalen" i hånden, hvor alle navnene på vinderne i herresingle helt tilbage fra 1940'erne er indgraveret.

To gange guld i double

I mixed double i U19 stod der OBK'ere på begge sider af nettet. OBK's Emil Hybel Kristensen levede sammen med sin faste makker Alexandra Boje fra Højbjerg op til favoritværdigheden og kunne derfor juble efter en tresæts sejr på 12-21, 21-16 og 21-18 mod OBK's Oliver Gram og Sofie Nielsen fra Greve Strand.
I herredouble i U19 blev også til en ny guldmedalje til Emil Hybel Kristensen, der sammen med sin faste makker Rasmus Kæseler fra Ikast vandt finalen over Jesper Toft og Andreas Søndergaard.
OBK's formand, Henrik Kryger, glæder sig over successen ved DM.
”Vi holder fast i, at de unge spillere fortsat skal kunne spille en rolle på liga-holdet sammen med nogle af de rutinerede kræfter”, siger Henrik Kryger, i en pressemeddelelse.
(emhe)