Fortsæt til indhold

Ambitiøs 8. klasse udfordret af SE

SE arbejder sammen med Bohrskolen i Esbjerg gennem Jet-Net.dk, netværk for skole-virksomhedssamarbejde. Formålet er at styrke unges interesse for naturvidenskabelige og tekniske fag

Arkiv
Arkiv

På afdeling Vita tilbyder Bohrskolen Da Vinci Linjen, et tilbud til ambitiøse unge fra 7. – 9. klassetrin. Her tilgodeses elever, som har brug for personlige og faglige udfordringer, og som ønsker at udnytte deres evner fuldt ud.
Fra kickstart til finale
”For seks uger siden besøgte 'vores' 8. klasse fra Da Vinci-linjen SE's domicil i Esbjerg for at få en introduktion til virksomhedens virksomhed og kultur. Derudover fik de et fagligt / teknisk indlæg om SE's arbejde med strømforsyning, smart home og strategisk innovation,” fortæller CSR Manager Marianne Skaaning Ebbesen, som er virksomhedens tovholder på samarbejdet, i en pressemeddelelse.
Den konkrete opgave til eleverne gik ud på at designe og nytænke fremtidens stikkontakt i en smart home-optik: Hvilke funktioner kan man tænke ind? I seks uger har eleverne arbejdet med opgaven, og i går fremlagde de deres resultater over for SE's hårde, men retfærdige "dommerkomité", bestående af Marianne Skaaning Ebbesen, Mads Bolkjær Winther, Senior Forretningsudvikler, og Jonna Andersen, HR Manager.

Le grande finale

Elevernes løsninger blev vurderet på både selve løsningen og dens kvalitet og anvendelighed, men også på elevernes proces og præsentation.
”Og wauw, hvor de var seje og visionære. Eleverne havde blandt andet tænkt USB-stik, kamera, lysstyring, touchskærm, app-styring, trådløse løsninger, 3D-modeller og meget andet ind i deres kreative bud,” fortæller Marianne og fortsætter:
”Meget inspirerende! - og den dygtigste gruppe vandt selvfølgelig en præmie.”

Jet-Net drives af non-profit organisationen Naturvidenskabernes Hus og har 80 medlemsvirksomheder, der samarbejder med lokale grundskoler og gymnasier. Formålet med samarbejdsforløbene er at inspirere og motivere eleverne til at vælge en naturvidenskabelig/teknisk uddannelse gennem virkelighedsnær undervisning. Kernevirksomhederne i netværket er Danfoss, Grundfos, Novozymes, Coloplast og Microsoft.
”Vi glæder os til efteråret, hvor vi regner med at køre endnu et gensidigt inspirerende forløb med ambitiøse unge mennesker fra Bohrskolen. Det er meget givende, at vi via gode samarbejdsrelationer kan gøre en forskel for unges læring og uddannelse,” siger Marianne Skaaning Ebbesen.