Børn leger sig cykelsikre i maj
I maj måned leger børn fra 2 børnehaver i Kolding Kommune cykelleg, når de er med i Cyklistforbundet og Østifternes hidtil største børnehavekampagne ’Vi Kan Cykle!’.
Knap 6.000 børnehavebørn fra hele landet hopper i år på cyklen, når Cyklistforbundet og Østifternes børnehavekampagne ’Vi Kan Cykle!’ kører i maj. Kampagnen afvikles for femte år, og med det hidtil største deltagerantal er det tydeligt, at institutionerne for alvor har taget kampagnen og cykelleg til sig:
"Det er skønt at se, at så mange institutioner på tværs af landet bakker op om kampagnen. Børnene lærer med cykelleg at arbejde sammen, og legen styrker dermed også børnenes sociale kompetencer," siger projektleder i Cyklistforbundet, Mai-Britt Kristensen i en pressemeddelelse.
I Kolding Kommune deltager Børnehaven Fristedet og Børnehuset i Vonsild. Alle institutioner får en taske, der er lige til at slynge over skulderen og tage med ud på legepladsen, med fire cykellegekort og redskaber. De får også bogen ’20 cykellege’, en plakat samt opgavehæfter og diplomer til børnene.
Institutionens pædagoger var i april inviteret til at deltage i en inspirationsworkshop i april, hvor de kunne afprøve cykellegene, inden de skal arbejde med dem i egen institution.
Cykelleg styrker børnecykelkulturen
Cykelleg, der kan bruges af børn helt ned til 2-års alderen, giver om noget cykelglæde. Og selvom målet for pædagogerne ikke er at lære børnene at cykle, er cykelkunnen og cykelkultur vigtige kodeord, siger direktør i Cyklistforbundet, Klaus Bondam:
"Cykelkulturen og særligt børnecykelkulturen er under pres i Danmark i disse år. Jo tidligere børn lærer at cykle, desto mere sikre cyklister bliver de. At kunne cykle vil komme børn til gode resten af livet, og derfor er det så vigtigt, at cyklen bliver en del af børns liv så tidligt som muligt."
Flere kommuner arbejder også aktivt med at styrke børns cykling. Connie Juel Clausen, trafikplanlægger i Odense Kommune, siger:
"Cyklen er et genialt redskab, når det gælder om at integrere sjov og meningsfuld bevægelse i hverdagen i institutionerne. I Odense arbejder vi målrettet på at få flere små cyklister, og cykelleg har vist sig at være en vigtig katalysator for brugen af cyklen."