Fortsæt til indhold

EG tager til Grækenland for at forsvare titlen

Arkiv
Arkiv

Foråret 2016 blev pige og drengeholdet fra Esbjerg Gymnasium nr 1 ved EuroSport i Bremen.
Fra den 23. til den 29. april skal skolen forsvare titlen, når gymnasieelever fra otte europæiske lande dyster i Grækenland. Esbjerg Gymnasium har været med siden 1992 som eneste danske gymnasium.
Det ugelande arrangement er en kombination af sport, kultur og sprog. Eleverne indkvarteres privat, værtsnationen arrangerer en række kulturelle aktiviteter, og de deltagende lande står selv for en performance, der skal præsentere landets skikke.
I år konkurreres i følgende sportsdiscipliner: Beachvolley, basketball og triatlon.
Fra Esbjerg Gymnasium deltager følgende elever:

  • Amalie Bornich 1D
  • Andreas Thymann 2U
  • Anne Theilmann2E
  • Asger Clausen 1V
  • Daniel Bertelsen 1F
  • Elise Back 1U
  • Hanna Lund 1i
  • Julie Schmidt 1X
  • Kasper Underbjerg 1U
  • Magnus Buus 1U
  • Marcus Rasmussen 2U
  • Mathias Pedersen 2Z
  • Selim Kajevic 1Y
  • Thea Viborg 2Y

Elevudgifterne til trøjer, transport og ophold beløber sig til godt 60.000 kroner, men en række fonde, firmaer og virksomheder har støttet elevernes deltagelse med sponsorater.
EGs hold præsenteres ved morgensamlingen på gymnasiet onsdag den 19. april kl. 9.45, hvor eleverne viser dele af det show, de skal optræde med ved åbningsceremonien i Grækenland. Få dage senere rejser holdet til Grækenland.