Fortsæt til indhold

Ny ledelse i Folkeuniversitetet

Arkiv
Arkiv

Peter Holm Lindgaard er udnævnt til ny daglig leder af Sydvestjysk Folkeuniversitet, mens Flemming Just er ny formand. Allerede i efteråret 2016 tog Sydvestjysk Folkeuniversitet skridt til at finde en afløser for Bent Iversen, som døde for nylig efter en fantastisk indsats som daglig leder og formand i femten år.

Ny daglig leder er Peter Holm Lindgaard, og ny formand for bestyrelsen er museumsdirektør Flemming Just.

"Det er et scoop, at vi fået Peter ansat. Han kan bære den stærke tradition videre, samtidig med at han også har mange spændende tanker om videreudvikling og nye tiltag, der kan ramme nye målgrupper," siger Flemming Just.

Et eksempel er, at folkeuniversitet for nylig havde live-streaming af en forelæsning fra Aarhus Universitet. En lektor fortalte om de kemiske processer i ølfremstillingen, medens sammenlagt 100 kursister fulgte med via storskærme og lærred fra egnsmuseet i Bramming og auditoriet på Syddansk Universitet i Esbjerg.

Den 58-årige Peter Holm Lindgaard har været stadsbibliotekar i Randers og var fra 1999 til 2014 arkiv- og bibliotekschef på TV 2. For at få familielivet til at hænge bedre sammen – hans hustru, Annette Brøchner Lindgaard er bibliotekschef i Esbjerg – valgte han at stoppe på Kvægtorvet i Odense.

"Det er utroligt spændende at være med til at bringe den nyeste viden inden for historie, sam-fund, sociologi, psykologi, sundhed m.m. ud til brede grupper. Formidlingsformerne og folks forventninger er imidlertid i opbrud, og her skal folkeuniversitet alene og sammen med for-eninger og institutioner være med til at tænke nyt," siger han.

Sydvestjysk Folkeuniversitet udbød i 2016 godt 100 kurser og foredrag og knap 3000 tilmeldte sig.