Fortsæt til indhold

Brydere indtager Kolding i weekenden

To lokale brydere deltager i Nordiske Mesterskaber i brydning, som finder sted i Kolding i weekenden

Arkiv
Af Jørgen Flindt

Hvis du synes, at der dog er ekstra mange stærke folk i Kolding i den kommende weekend, så kan det være forsi, at omkring 500 brydere indtager Kolding.
KIF brydning er vært for de nordiske mesterskaber i brydning i den kommende weekend den 27. og 28 maj. Seks lande har tilmeldt i alt 175 brydere.
Der kæmpes i fire aldersgrupper. Lørdag kæmper de mandlige ungdomsbrydere (under 18) i græsk romersk og kvinderne, som bryder fristil. Søndag er det de mandlige junior brydere (under 22) i græsk romersk brydning og ungdom (under 18) i fristil.
Der vil i alt blive udkæmpet op mod 300 kampe på tre madrasser. Uanset tidspunkt kan man opleve flot brydning og stor aktivitet i Sydbank Arena.

KIF brydning har fået udtaget 2 brydere til mesterskaberne. Luckas Schröder kæmper i ungdom 54 kg lørdag og Nicolai Schrøder kæmper søndag i 58 kg junior.
KIF brydning har besluttet, at der er fri entre i hele weekenden og håber at rigtig mange tilskuer vil tage forbi Sydbank Arena og bakke de to lokale brydere op.
Omkring 50 frivillige er i fuld sving fra fredag til søndag med en lang række opgaver i forbindelse med mesterskaberne. Målet er, at alle deltagere kommer til at huske de Nordiske Mesterskaber og byen på bedste måde.
Brydere og officials bliver indkvarteret på hotel Scandic og sportellet ved Sydbank Arena. Der forventes mere end 500 brydere og tilrejsende, som sikkert også vil præge bybilledet i weekenden.
Mesterskaberne har været en stor satsning for KIF brydning, som stadig kæmper med at få de økonomiske ender til at hænge sammen.
Lørdag er der brydning fra klokken 10 til cirka 17.
Klokken 14 er der officielle taler, hvor Koldings borgmester Jørn Pedersen byder bryderne velkommen til Kolding.
Søndag er der kampe fra klokken 9 til ca. Kl 14.