Godt Gået gav opvisning
Idrætsforeningen Godt Gået – en idrætsforening for unge og voksne udviklingshæmmede i Aabenraa kommune - har holdt sæsonafslutning med opvisning for et veloplagt publikum i Statsskolens Idrætshal.
Der var fælles indmarch med Godt Gået's fane i spidsen for de ca. 45 udøvende idrætsmedlemmer.
Da alle 45 medlemmer var linet op, hilste fanebæreren, som i år var Jonas Hybschmann, til tonerne af ”Der er et yndigt land”, som blev sunget for fuld kraft af både idrætsudøverne og tilskuerne.
Der var dyrket idræt på fire hold i vintersæsonen. Flere af de ca. 45 medlemmer deltog på flere af holdene, og der blev vist flotte præstationer i hhv. boccia, gymnastik og boldspil. Skydning var ikke mulig at vise i hallen, men nogle af skytterne var til stede, og der blev fortalt om disciplinen. Instruktøren benyttede lejligheden til at overrække diplomer til skytterne for deltagelse i den landsomfattende Post-skydnings-konkurrence. Ud fra denne konkurrence blev Alex Kjær igen hyldet som klubmester.
Ved afslutningen benyttede Godt Gået's formand, Dorthe Madsen, lejligheden til endnu engang at takke instruktørerne, som gør et kæmpe frivilligt arbejde for Godt Gået.
Efter den flotte opvisning afsluttedes aftenen med fælles spisning og hygge.
Mandag den 8. maj starter Godt Gået sommersæsonen med Sjov Motion. Her trænes blandt andet til at deltage i Aabenraa Bjergmaraton. Udover Sjov Motion byder sommerprogrammet også på Gokart og et hold hvor 'Naturen Kalder'.