Fortsæt til indhold

Bedre råd til sommerhus

Nye regler vil give flere råd til et fritidshus. Lokal mægler er enig

Arkiv
Arkiv

Til sommer bliver det højst sandsynligt muligt at finansiere sit sommerhus med realkreditlån på op til 75 procent af husets handelsværdi. I dag er grænsen 60 procent.
Det spår folketingsmedlem Torsten Schack (V), efter at Den Europæiske Banktilsynsmyndighed (EBA) har meddelt Erhvervs- og Vækstministeriet, at det der ikke juridisk er noget til hinder for at sætte grænsen op. Sidste år fremsatte han forslaget om at hæve grænsen. Dengang udtrykte ministeriets jurister betænkelighed ved lovligheden, og derfor blev forslaget sendt til bedømmelse i EBA, som altså nu har sagt ok.
”De tre regeringspartier og Dansk Folkeparti bakker op om forslaget, og derfor forventer jeg, at vi allerede kan lovgive om det her i foråret, og at det nye loft kan træde i kraft 1. juli, siger Torsten Schack, der er sit partis erhvervsordfører, til Nordjyske.
Bliver forslaget vedtaget som ventet, vil flere få råd til at købe eller vedligeholde et sommerhus, tilføjer han.
Hvis grænsen for realkreditlån sættes op fra 60 til 75 procent, har en beregning fra Realkredit Danmark for finans.dk tidligere vist, at et lån på gennemsnitligt sommerhus til 1 mio. kr. bliver ca. 1.100 kr. billigere efter skat hver måned svarende til et fald i den månedlige ydelse fra cirka 3.700 til 2.600 kr. med et afdragsfrit fastforrentet 30-årigt lån på 2,5 procent.
Ifølge ejendomsmæglerkæden Home vil det være en kærkommen vitamin-indsprøjtning til sommerhushandlen, som især vil være en hjælpende hånd til de yngre familier uden stor friværdi i en helårsbolig – uden at det dog vil være noget, der vender helt op og ned på udsigterne for sommerhusmarkedet.
”Udbuddet af sommerhuse til salg er stadig stort, og det lægger en dæmper på markedet,” slår relationschef i Home Mads Ellegaard fast.
Det er Alfred Larsen, mægler hos Home i Nr. Nebel er enig med Mads Ellegaard.
“Det vil ikke vælte eller vende op og ned på sommerhusmarkedet, men det vil da klart fremme salget, idet flere ”får råd” til at købe et sommerhus. Det er klart et positivt signal i markedet, som gør, at vi også tror på stabile priser fremadrettet og på kort sigt,” siger han til Lokalavisen.
Realkredit Danmark og Home forventer således stabile til svagt stigende sommerhuspriser det kommende års tid.