Fortsæt til indhold

Bulldogs kan snildt gå hele vejen, hvis alt spiller

Emil Hermann, sportsjournalist på Lokalavisen Odense, kommenterer på Odense Bulldogs muligheder for DM-guld

Arkiv
Arkiv

Odense Bulldogs har aldrig vundet guld i den hjemlige liga, men det er tidligere blevet til tre gange sølv og en gang bronze.
Senest i 11/12-sæsonen, hvor holdet var foran med 3-1 i finaleserien mod Herning Blue Fox, men fynboerne endte med at tabe tre på stribe, så gulddrømmen igen bristede.
Men i år er der gode chancer for, at Bulldogs kan komme langt i slutspillet og måske gå hele vejen.
Jeg har talt med Michael Søvsø, redaktør på faceoff.dk og fast tilskuer til Bulldogs' hjemmekampe. Han vurderer, at det - her en måned før slutspillet - er historisk svært at udpege en guldfavorit, fordi topholdene slår hinanden på kryds og tværs.
Han mener, at Bulldogs indtil videre har overrasket med deres nuværende andenplads i grundspillet, da holdet i år satser på en stor danskerstamme.
To spillere, der til gengæld ikke har dansk afstamning, det er Tony Romano og Dale Mitchell. Det er altafgørende, at disse to stjerner toppræsterer, hvis der skal metal hjem til Møllemarksvej 75 i Bolbro.
Udfordringen bliver at få andre spillere til at tage over, når Romano og Mitchell skal have pauser og dækkes ekstra godt op af modstanderen.

Powerplay halter

Michael Søvsø roser Bulldogs defensiv, som har stået solidt - holdet tillader i snit at lukke to mål ind, hvilket er det laveste i Metalligaen.
Omvendt skal Bulldogs vise langt større kynisme, når de er i powerplay. Derfor forventer jeg også, at træner Peter Johansson vil bruge pausen - indtil topkampen mod Sønderjyske på tirsdag - til at træne overtalsspil.
I ishockey er det en stor fordel at være en mand i overtal i to minutter, som bør kaste et mål af sig stort set hver gang.
Jeg har en god fidus til Bulldogs i slutspillet, hvis holdet får sat endnu mere fut i offensiven. Men først skal de sidste seks kampe i grundspillet afvikles på en god måde - herefter er vi meget klogere.