Kostbare studieture til Bosnien og Vietnam
Vejles Jobcenter har samlet erfaringer for 347.162 kroner
Det løb op i sammenlagt 347.162, da Jobcenter Vejle i 2015 og 2016 var på studieture til henholdsvis Bosnien og Vietnam. Det skriver Journalista.dk på baggrund af aktindsigt i jobcentrets bilag.
De to studieture havde til formål at studere arbejdet med at hjemsende flygtninge til deres hjemlande. Ifølge bilagene boede deltagerne på firestjernet hotel og havde blandt andet adgang til en privatchauffør. Og dagene var ifølge Journalista.dk langt fra alle tætpakket med fagligt indhold. For eksempel var der én dag kun planlagt ét besøg hos en kvinde, der tidligere havde boet i Vejle.
Udgifterne blev ifølge udvalgsformand Christoffer Aagaard Melson (V) betalt af en pulje hos Socialministeriet.
“I forhold til de oplysninger og de bilag, jeg har set, synes jeg, at rejserne og forbruget ser fornuftigt ud. Vi har et ansvar for at bruge pengene fornuftigt - hvad enten det er kommunens egne penge eller penge fra Socialministeriets puljer. Pengene kommer jo alligevel det samme sted fra. Og jeg synes, at det her ser fornuftigt ud: Der blev indsamlet brugbar viden, som også blev afrapporteret til brug i andre kommuner. Men jeg er ikke sikker på, at vi havde gennemført rejserne, hvis kommunen selv skulle have betalt,” siger han.
Ifølge Christoffer Aagaard Melson var både antallet af rejse-deltagere samt deres daglige diæt på et rimeligt niveau. Og størstedelen af udgiften gik til den efterfølgende rapportskrivning og vidensdeling med andre kommuner, som er en forudsætning for at få ministeriets puljepenge til den slags rejser.
“Og det er da svært at sige nej, når andre betaler for udvikling af vores medarbejdere,” siger han.