Historier om Middelfart
Tag med på en spændende rejse gennem historien og mærk hvordan tiderne skifter gennem de ti historier om Middelfart
På Middelfart Museum åbner den nye særudstilling Historier om Middelfart 9. juni 2017.
I udstillingen kan man opleve 10 forskellige historier om Middelfart, der omhandler de samme 10 tidsperioder som DR1’s tv-serie, ”Historien om Danmark”, er bygget op om.
Udstillingen tager de besøgende med tilbage til oldtidens Middelfart, hvor museet har lånt genstande fra Odense Bys Museer fra lokale udgravninger i Middelfart Kommune. Blandt andet kan man se stenalderfund fra Middelfart og gravgaver fra jernalderen ved Brenderup.
Fra museets egen samling fortælles der historier om Middelfart Kommune helt frem til i dag. Blandt disse er en skat i form af en brudekrone og et guldkors, der formentligt blev gemt under reformationen, og ”nul- og kvartbøsser” til arbejdstidskontrol fra fabrikken NKT, der viser, hvordan industrialiseringen forandrede byens rytme i 1800-tallet.
Historien om vores nutid vises bl.a. i syv korte film, hvor elever fra Middelfart Gymnasium har interviewet middelfartborgere over 75 år om, hvordan det var at gå fra barn til voksen i 1940erne og 1950erne.
Filmprojektet er støttet af Nordea-fonden og indgår som en del af ”Historier om Danmark”. Historier om Danmark er et tværgående samarbejde mellem DR, Nationalmuseet og Slots- og Kulturstyrelsen om at styrke borgernes viden om og kendskab til deres egen og vores fælles historie. Målsætningen er, at alle borgere skal se, høre eller opleve Danmarks historie i løbet af 2017.