Fortsæt til indhold

DR Big Band med guld fra arkivet

Arkiv
Arkiv

DR Big Band gæster Ribe og giver koncert på SeminarieHuset i morgen, lørdag 11. februar klokken 20, hvor bandet vil byde på en række glansnumre hentet fra bandets samling af numre skrevet og arrangeret af de mange komponister og dirigenter, som bigbandet har samarbejdet med.
Det sker som led i en vinterturné, hvor bandet optræder med en række numre hentet fra bandets omfangsrige bagkatalog - 'Guld fra arkivet', som bandet selv betegner det. Det vil sige musik signeret af jazz-ikoner som Bob Brookmeyer, Thad Jones, Ray Pitts, Jim McNeely og mange flere.
Til lejligheden har DR Big Band allieret sig med Dennis Mackrel som dirigent. Han er tidligere trommeslager i The Count Basie Orchestra – den sidste trommeslager, Basie selv nåede at hyre i sin levetid.
I dag er Mackrel en fremtrædende arrangør og kapelmester, som blandt andet i perioder har ledet Count Basies gamle orkester og således har cremen af amerikansk bigbandjazz helt inde under huden. Mackrel har tidligere dirigeret DR Big Band. jesl