Fortsæt til indhold

Kunstner for en dag på Trapholt

Kunstner Nadia Plesner laver kunst-workshop for børn i vinterferien

Arkiv
Arkiv

t Hvis vinterferien skal bruges til noget kreativt, så er der i Kolding en særlig chance for at lære af en professionel kunstner og selv blive kunstner for en dag. Den danske kunstner Nadia Plesner, som selv har udstillet i både ind- og udland, kommer til Trapholt for at afholde fem workshops for 6-16-årige i uge syv.

Der er mange veje ind i kunstens verden, og Nadia Plesner vil vise sin og skabe en kreativ proces sammen med deltagerne, der får mulighed for at prøve forskellige materialer og får sin egen personlige skitsebog med sig hjem.

Fortæl din egen historie Nadia Plesner er uddannet i Amsterdam på det anerkendte Rietveld akademi og er især kendt for både tegning, maleri og collage. I 2008 fik hun som 27-årig sit gennembrud med tegningen ’Simple Living’. Det er netop den tegning og ma

Workshops finder sted mandag-fredag i uge 7 kl. 10.30-12.30 eller 13.00-15.00
Pris: 30 kr. Entré: Gratis. Tilmelding: Trapholt.dk