Fortsæt til indhold

Vi besøger Den Gamle Grænsekro

I den anden af en lille serie TVudsendelser går vi bag om kromanden på Den Gamle Grænsekro, Lars Bo Andersen

Arkiv
Peter Rasmussen

Måske så du vor TVudsendelse i den forgangne uge, hvor vi besøgte VUC Syds Lighthouse å Haderslev havn, og fik en snak med direktør Hans Jørgen Hansen. Har du ikke set den kan du bare klikke ind på vores website haderslev.lokalavisen.dk og se den.
I denne uge fortsætter serien så på Christiansfeld egnen, hvor vi besøger Den Gamle Grænsekro og kromanden her, Lars Bo Andersen.
Den Gamle Grænsekro er et historisk sted med rødder tilbage til 1600 tallet, men det er selvfølgelig tilknytningen til den gamle dansk-tyske grænse, som står stærkest i den historiske erindring hos de fleste.
Det var jo her den danske konge, Christian X, red over grænsen på sin hvide hest efter genforeningen i 1920. Og det var også her at grænsedragningen fik 'et knæk' i 1864. Det kan man blandt andet høre kromanden, Lars Bo Andersen, fortælle om i TV interviewet.

Fulde landmålere

“Det var jo sådan, at efter nederlaget i krigen i 1864, så skulle landmålere placere den nye grænse langs Kongeåen,” fortæller kromanden:
“Landmålerne boede på kroen og her fik de så rigeligt med øl og brændevin, at det lykkedes for den daværende kromand, at få placeret grænsen syd for kroen og dens marker. Man kan den dag i dag se på gamle kort at grænsen har en lille bue uden om grunden her,” fortæller han.
Kromanden fortæller også om hvordan det er at drive et så historisk sted:
“Det betyder jo at man har en masse forpligtigelser, men på en måde gør det det også lettere. Man skal jo ikke hele tiden finde på nyt. Tværtimod skal man være tro imod det gamle,” siger Lars Bo Andersen, som også lader os komme lindt ind bag facaden og høre om den private mand bag den hvide kokkedragt. Blandt andet hører vi om hans passion for motionsløb. En passion, som i fjor sendte ham til New York og byens verdensberømte marathonløb. Se “Bag om Lars Bo Andersen” på vores website.